Az áteresztő bél/szivárgó bél (angolul leaky gut) nem túl régóta ismert probléma.
A gyomor-bélrendszer alapvető és jól ismert szerepe a táplálék emésztése. Hasonlóan fontos azonban a védelmi funkció, amit a környezet és a szervezet között betölt.
A bélfal „szűrő”-t, határvonalat képez a bélüreg és az élő szervezet többi része között. Itt dől el, hogy milyen és mekkora méretű molekulák jutnak be a véráramba vagy a sejtek közötti térbe.
A bélfal mellett a bélhez csatlakozó nyirokszövet, a neuroendokrin rendszer alkotja azt a barriert, ami megvéd a káros anyagoktól, allergizáló tényezőktől.
Az egészséges bélfalban a bélhámsejtek között un. szoros kötések (tight junction) biztosítják, hogy nagyméretű molekulák ne jussanak át ezen a „szűrőn”. Ezek a sejteket összekötő anyagok különféle fehérjemolekulák (occludin, a claudin többféle típusa), melyek nem merev struktúrát képeznek; működésük szabályozása bonyolult. A szabályozásban fontos szerepet játszó fehérje a zonulin.
Az emberi bélfal épsége (integritása) rendkívül fontos a szervezet immunitásában.
Megvéd a fertőző mikroorganizmusok behatolásától, a táplálékban levő allergének bejutásától.
Ez a védőfal nem a születéssel együtt érkezik. Kb két év kell, amíg az újszülöttnél kialakul. Ezért is nagyon fontos a szoptatás, az anyatej védő hatása.
A bélfal integritása az élet folyamán csökken. Szerepe van ebben a stressznek, a táplálkozásnak, a bélflóra megváltozásának.
A védőfunkció (barrier funkció) sérülése miatt megnőhet az áteresztő képessége, ez pedig un. szivárgó bél szindrómához (leaky gut) vezethet, ennek talaján kialakul a gyulladás, és számos betegség számára nyitja meg az utat. Rizikótényezö lehet ez többek között a különféle bélbetegségek (Crohn betegség, cöliákia, IBS), ill. olyan autoimmun és gyulladásos betegségek számára, mint a cukorbetegség, asztma, szklerózis multiplex, krónikus fáradtság szindróma.
A bél-agy tengely mentén szerepe lehet a depresszió, szorongás és a skizofrénia betegségekben is.
A rövid szénláncú zsírsavak (SCFA) hiánya is a tight junction-ök lazulásához, és így szivárgó bél kialakulásához vezethet. A bélben termelődő hisztamin is hozzájárulhat a kialakulásához (ptpmcrender.fcgi (europepmc.org)
A megnövekedett permeabilitás kimutatására nincs egységesen elfogadott módszer. Gyakran alkalmazzák a laktulóz/mannitol arány mérését a cukorfogyasztás előtti és 6 órával utána követően vett vizeletmintából.
Használják még a claudin-3 fehérje mérését vizeletből, calprotectin mérését székletből (bár ez inkább a gyulladásos állapot meglétére utal), valamint a bélből biopsziával vett minták különféle analízisét. A szérum zonulin-szint mérés használhatósága megkérdőjeleződött (Serum zonulin as a marker of intestinal mucosal barrier function: May not be what it seems (plos.org)
A székletmintából mért zonulin szint korrelációja a laktulóz/mannitol teszt eredményével még nem bizonyított(PDF) Validation of a Quantitative Method for Fecal Zonulin (researchgate.net)
A szivárgó bélfal helyreállításának szintén nincs általánosan elfogadott módszere.
Számos tanulmányban vizsgálták a probiotikumok és egyéb táplélék-összetevők hatását a tight junction-ökre (Regulation of Tight Junction Permeability by Intestinal Bacteria and Dietary Components | The Journal of Nutrition | Oxford Academic (oup.com))
A
Gyakran használnak probiotikum kultúrákat erre a célra. A probiotikumok anyagcsere termékei, pl. a rövid szénláncú zsírsavak is szerepet játszhatnak az eredményességben (Strengthening of the intestinal epithelial tight junction by Bifidobacterium bifidum – Hsieh – 2015 – Physiological Reports – Wiley Online Library),
Az élő mikroorganizmusok (probiotikumok) használata problémás lehet a magas rizikójú csoportok (csecsemők, idősek) esetében, az immunrendszer túlzott stimulációja vagy szisztémás fertőzés előidézése miatt.
A probiotikum használat előny/hátrány viszonyáról itt olvashatsz részletesebben:
Are Probiotic Really Safe for Humans? (nih.gov)
Lactobacillus rhamnosus, L. casei, L. plantarum, L. paracasei, L. salivarius, L. acidophilus és számos más Lactobacillus, továbbá a Lactococcus lactis, Leuconostoc, Pediococcus és a Bifidobacterium a bélbarrieren átjutva okozhat bakterémiát és endocarditist.
A probiotikumok egészséges emberben erősthetik a fagocitózist, de allergiásokban pont ellenkező folyamatot indithatnak el. Sérült immunitású betegekben ezért óvatosan használandók.
A probiotikumok anyagcsere termékei módosithatják az epesavat, melyből sejtméreg képződhet, epepangás és vastagbélrák alaklulhat ki.
Számos probiotikum törzs ellenálló különféle antibiotikumokkal szemben. Fennáll a veszélye, hogy géntranszlokációval átadják ezt a rezisztenciát a bélben megtalálható patogén kórokozóknak.
Régóta ismert a glutamin aminosav szerepe a bélfal egészségének megtartásában. (PDF) Glutamine Protects GI Epithelial Tight Junctions (researchgate.net)
Állatkisérletekben a kollagén peptidek (Collagen peptides ameliorate intestinal epithelial barrier dysfunction in immunostimulatory Caco-2 cell monolayers via enhancing tight junctions – PubMed (nih.gov), kurkumin (Curcumin improves intestinal barrier function: modulation of intracellular signaling, and organization of tight junctions (physiology.org) rezveratrol (Resveratrol and Curcumin Improve Intestinal Mucosal Integrity and Decrease m6A RNA Methylation in the Intestine of Weaning Piglets (nih.gov)
A D-vitamin szerepét is számos tanulmányban vizsgálták (Vitamin D regulates the tight-junction protein expression in active ulcerative colitis: Scandinavian Journal of Gastroenterology: Vol 51, No 10 (tandfonline.com) a bél integritás fenntartásában (untitled (silverchair.com)
A stressz kiváltotta bélszivárgásban segíthetnek az un. adaptogén növények, melyeket részben a napi táplálékkal (pl. spenót) vagy étrendkiegészítők formájában (ginseng, ashwaganda, Cordyceps, Rhodiola, stb) veszünk magunkhoz, segítik az „adaptálódást” a megnövekedett környezeti stresszhez, javíthatják a megküzdő képességet.
A vajsav pótlása segíthet a nem megfelelő diéta esetén kialakult szivárgó bélen. Itt rendelhetsz vajsav kapszulát: Butterine Trio Max
Képek forrása:
drjockers.com