… avagy mivel (nem) etetjük a colonocytákat
A butirát és a colonocyták
A vajsav a vaj természetes összetevője, jellegzetes szaga is ettől van. De sokkal fontosabb, hogy a colonocyták üzemanyaga, azaz elsődleges energiaforrása. A colonocyták 60-80 %-ban a butirátból fedezik energiaszükségletüket. A butirát étrendi forrása nevével ellentétben nem a vaj fogyasztása, hanem a nem emészthető rostok, melyekből anaerob baktériumok termelik a butirátot.
A colonocyták a vastagbélben képződött vajsav 95%-át hasznosítják, a maradék 5% jut be a portális keringésbe és metabolizálódik a májban. Ezért a szervezet vajsavszintje szérumszint vizsgálattal nem meghatározható, a székletvizsgálat is csak közvetett információt ad.
A vajsav szerteágazó hatását Guilloteau et al. (Nutr. Res. Rev. 2010 Dec 23 (2) 366-84 )foglalta össze
A vajsavat (butirátot) termelő törzsek
Ezek kizárólag obligát anaerob, Gram-pozitív baktériumok, közülük a legfontosabbak a Faecalibacterium prausnitzii, Butyrivibrio fibrosolvens, Eubacterium rectale, Roseburia faecis, és az Eubacterium hallii. (Ann. N.Y. Acad. Sci. 1258 (2012) 52–59)
Ezeket a törzseket a probiotikus készítmények jelenleg nem tartalmazzák.
(A figyelem középpontjában áll az acetate-fogyasztó, butirát termelő Faecalibacterium prausnitzii, melyből a következő ígéretes probiotikum fejlesztése folyik.)
Colonocyták anyagcseréje és a dysbiosis
A közöttük levő szoros kapcsolatot kapcsolatot a Science-ben 2018-ban Litvaket et al. foglalta össze.
Számos krónikus betegségben milyen módon tolódik el mikrobiom összetétele az obligát anaerobokról a fakultatív anaerobok felé tolódik el, ami csökkenti a colonocyták vajsav-hozzáférését.
A fakultatív anaerobok túlsúlyát megfigyelték antibiotikum terápia, magas zsírtartalmú un Western-style diéta esetén, IBD-ben, stb.
(Litvaket al.,Science362, eaat9076 (2018).DOI: 10.1126/science.aat9076 )
Mivel a probiotikus készítmények az obligát anaerob törzseket nem tartalmazzák, más megoldást kell keresnünk, ha a butirát pótlására gondolunk.
Diéták és butirát
Egészségeseknek napi 30-35 g rost fogyasztása javasolt (400 g zöldség-gyümölcs), a lakosság több, mint 60%-a ezt nem éri el.
A sokszor csak divatból, máskor tényleges ételintoleranciák, allergiák, „leaky gut”, egyéb bélproblémák esetén alkalmazott diéták könnyen vajsavhiányhoz vezethetnek.
Mikor fordulhat ez elő?
- ha az étrend nem tartalmaz elég nem emészthető rostot (pl. fruktózszegény diéta, FODMAP/IBS diéta, Crohn-diéta, stb)
- ha dysbiosis miatt nincsenek jelen a szükséges butiráttermelő törzsek
A vajsav ilyen esetekben pótolható étrend-kiegészítővel. A vajsav önmagában rendkívül rossz szagú és ízű alapanyag, ezért inkább Na- vagy Ca-sóit használják. Ezek speciális bevonatot igénylenek ahhoz, hogy a kapszula/tabletta a gyomron épségben áthaladjon. Ezek problémásak lehetnek az érzékenyek számára.
A vajsav pótlásra alkalmas alternatíva a tributirin, melyben egy glicerin molekulához három vajsav molekula kötődik. Nagy dózisokban adva sem találták toxikusnak. (Butyrate: implications for intestinal function A. J. Leonel, J. Alvarez‐Leite 1 September 2012 Biology, Medicine Current Opinion in Clinical Nutrition and Metabolic Care)
Butterine® a bél BIODIESELE
Mért pont a BUTTERINE® Trio Max? Mert
- a vajsavat tributirin formában tartalmazza, melyből csak a lipáz enzim hatására szabadul fel, és így bomlás nélkül jut át a gyomron a bélrendszerbe
- speciális LiCaps® kapszulába töltjük, így nincs szükség „töltelék” anyagokra
- csak természetes anyagokat tartalmaz (a tributirin a vajban is megtalálható vajsavtartalmú glicerin-észter, a segédanyag méhviasz, a kapszulahéj cellulóz)
- éhgyomorra napi 1 kapszula is elég lehet, (mivel 410 mg vajsavat tartalmaz)
- tej-, laktóz-, hisztamin-, fruktóz- és gluténmentes, így a különféle intoleranciákban szenvedők is szedhetik
- hazai fejlesztésű és gyártású termék.
Diéta esetén gondoljon a butirátra!
Kérdésekre szívesen válaszolunk az
iroda@mindenevok.hu emailen,
vagy a
+36309989018 telefonon.
Az étrend-kiegészítő nem helyettesíti a kiegyensúlyozott vegyes étrendet és az egészséges életmódot.