Hisztamin érzékenység – mi állhat a háttérben?
Ma már tudjuk, hogy a DAO enzim szintje meghatározó a hisztamin intolerancia kialakulásában. A problémára utaló tünetek nagyon sokfélék, és többféle ok miatt jelentkezhetnek. A szénanátha-szerű tünetek (orrfolyás, orrdugulás, könnyezés), bizonyos gyomor-bélpanaszok (hasmenés, puffadás, bélgörcs, szorulás), bőrkiütések, szapora szívverés, sőt ízületi panaszok is jelezhetik, hogy valami gond van. Ha rendszeresen tapasztalunk ilyen és ehhez hasonló tüneteket érdemes a hisztaminérzékenységre (HIT) is gondolni. Ha már tisztában vagyunk vele, hogy esetleg hisztaminérzékenyek vagyunk, vagy erős a gyanúnk, hogy érintettek lehetünk , természetes, hogy szeretnénk tisztábban látni, hogy mi okozza az életvitelünket több tekintetben megnehezítő problémát.
Máig nehéz magyarázni, hogy pontosan mi áll a hisztaminérzékenység hátterében, a tünetek kialakulásáért többféle okot feltételeznek. Szerencsére azonban számos kutatás foglakozott már a témával, így egyre több tudásunk van arról, hogy a hisztaminérzékenység kiváltó okai között mely tényezőkre kell gondolnunk. Valószínűleg nem egyetlen okra vezethető vissza a HIT kialakulása. A probléma háttérben sokszor bélgyulladás vagy antibiotikum kúrát követően lecsökkent DAO (DiaAminoOxidáz) enzim termelés állhat. A DAO enzim mértéke a kulcs a hisztaminérzékenység kialakulásában, ugyanis ez felelős a táplálékkal szervezetbe jutott hisztamin lebontásáért. Ha túl alacsony a DAO szint, a felhalmozódott hisztamin kellemetlen tüneteket fog okozni.
A diéta, mint tüneti kezelés
A hisztaminérzékenység alapvető tüneti kezelésére mind a mai napig a hisztamintartalmú ételek kerülésén alapuló speciális diéta használatos. A teljes hisztaminmentes diéta azonban olyan mértékű korlátozást jelent, amit a DGAKI protokollja szerint egy hónapnál tovább nem szabad folytatni, meg kell kezdeni a visszapótlást, kikísérletezve, hogy mely alacsonyabb hisztamintartalmú ételeket tud tünet nélkül feldolgozni a szervezet. Az ételek kiválasztásához és a diétához is segítséget adhat Hisztamin élelmiszertábla.
Figyeljünk a diétás kockázatokra
A túlzottan korlátozó diétát semmi esetre sem szabad hosszabb ideig folytatni, hiszen további kellemetlenségeket, vagy akár súlyos problémákat is okozhatunk vele a szervezetünknek. Ha mentes diétát folytatunk valami oknál fogva, akár valamilyen egészségügyi probléma kapcsán, jó ha tisztában vagyunk annak veszélyeivel is. Ha hosszú időn keresztül mellőzük a megfelelő mennyiségű élelmi rostot, azzal akár a bélrendszerünk egyensúlyát is kockáztathatjuk, mivel ha nincs elegendő rostbevitel, csökken a vajsav mennyisége a bélben, ez pedig vajsav hiányhoz is vezethet. A diéták esetében mindig figyeljünk a kockázatok mérséklésére is.
Milyen DAO pótlót válasszunk?
Ha a hiányzó DAO enzim pótlását választjuk, többféle lehetőség áll rendelkezésre. Létezik állati (sertésvese) és növényi (borsó) alapú készítmény. Utóbbiak legnagyobb problémája, hogy még nem sikerült teljesen megoldani a DAO enzim ellenállóképességének biztosítását a gyomornedvvel szemben, így a bevitt mennyiség csak kisebb mértékben tud hasznosulni. Az állati eredetű készítmények valamilyen formában – számos komponenst tartalmazó bevonat, gyomorsavnak ellenálló kapszula, stb. – segítik az enzim áthaladását a gyomor savas közegén, így ezek nagyobb valószínűséggel vészelik át az utazást az emésztőrendszeren és jutnak el a megfelelő helyre.
Egy kutatócsapat laboratóriumi körülmények között vizsgálta a DAO enzim készítmények hatékonyságát. A vizsgálat az enzimaktivitást mérte több különböző készítmény esetén, egységnyi enzimbontó aktivitás (U, azaz unit = egység, ami az egy perc alatt lebontott hisztamin mikromolekulák számát jelzi) alapján összehasonlítva a készítményeket.
Állati eredetű DAO enzim pótlók
Növényi eredetű készítmények
A legjobb összehasonlítás az egy tabletta/kapszula „erejét” jelző érték. Érdemes átnézni az alábbi táblázatban az utolsó oszlopban látható számokat. Ez egy remek összehasonlítást ad arról, hogy a különböző készítmények milyen enzim aktivitását tudnak elérni:
Az eredmények alapján érdemes figyelni arra, hogy fel van-e tüntetve a címkén az enzim aktivitásának mennyisége, és mennyire megbízható a készítmény.
ITT válogathatsz többféle DAO pótló között.
A DAO enzim csökkent termelése esetén érdemes pótolni az úgynevezett kofaktorokat is, azaz enzimtermelődést- és aktivitást segítő vitaminokat, ásványi anyagokat, nyomelemeket. Ehhez választhatjuk a Joyhyst kapszulát, mely cink, réz, kalcium B6, C- és E-vitamin, valamint glutamin, kvercetin, rezveratrol tartalmú étrendkiegészítő
A hisztamin diétáról, valamint a JOYHYST Kapszuláról ITT olvashatsz bővebben.